W przypadku urządzeń technologicznych niezwykle istotne jest, by wszystkie płyny eksploatacyjne takie jak oleje, smary, płyny chłodnicze i hamulcowe, pozostawały na sowim miejscu. Dzieje się tak za sprawą szczelności zbiorników, w których się znajdują.
Czym w ogóle jest szczelność?
W tym miejscu warto zastanowić się czym jest szczelność. Szczelnością nazywa się zdolność zbiornika do utrzymywania w nim cieczy bez żadnych niepożądanych wycieków. Badania szczelności w budowie maszyn i urządzeń polegają w dużym skrócie na napełnieniu zbiornika, często znajdującego się po ciśnieniem i obserwacji czy nie występują jakiekolwiek nieszczelności i wycieki. W przypadku wykrycia nieszczelności układu, stosuje się zabiegi naprawcze i serwisowe. Naprawy często polegają na zaklejeniu zbiorników z tworzyw sztucznych, a w przypadku zbiorników metalowych na zastosowaniu spawania bądź lutowania cyną. Naprawiony zbiornik musi przejść restrykcyjne próby szczelności, a dopiero potem może zostać ponownie zmontowany na swoim miejscu. W przypadku cieczy i gazów będących pod ciśnieniem rozszczelnienie układu może prowadzić w skrajnych przypadkach nawet do wybuchu. Z tego względu w przypadku prac przy takich zbiornikach należy zachować szczególną ostrożność. Naprawy mogą przeprowadzać tylko wykwalifikowani fachowcy i specjaliści w tej dziedzinie.
Szczelność jest bardzo ważną cechą zwłaszcza odpowiedzialnych konstrukcji maszyn ze względu na fakt, iż utrata chociażby płynu hamulcowego może okazać się tragiczna w skutkach. Zdarzenie to może nawet doprowadzić do katastrofy komunikacyjnej i śmierci wielu osób. Nie należy zatem lekceważyć jakichkolwiek, nawet najdrobniejszych wycieków płynów eksploatacyjnych. A zauważone wycieki należy niezwłocznie usuwać.