Chirurg to lekarz, który musi uczyć się całe życie

Gdy zostaje zaburzona homeostaza, czyli równowaga, organizmu ludzkiego, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna. Najczęściej sprowadzają się one do usunięcia uszkodzonego organu i zatamowania krwawienia.

Nacięcie mostkowe daje dostęp do organów umieszczonych w klatce piersiowej

chirurgia klatki piersiowejAby zostać bardzo dobrym lekarzem, należy ukończyć ciężkie studia medyczne, które trwają przynajmniej pięć lat. Następnie, przez całe życie zbiera się odpowiednie doświadczenie zawodowe, na mocy którego wzrasta liczba pacjentów, którym jesteśmy w stanie zaoferować swoją pomoc. Chirurgia klatki piersiowej to specjalizacja wymagająca poświęcenia wielu pokładów energii oraz zasobów poznawczych. Zajmuje się ona interwencją w stan wewnątrz organizmu, poprzez dokonanie cięcia mostkowego i tym samym zyskanie wglądu do takich organów jak płuca, serca czy przełyk. Etap ten, nazywany procedurą wejścia, poza dostępem daje lekarzowi możliwość zapoznania się z zaburzeniem występującym u pacjenta. Wszelkie dalsze, wykonywane przez niego czynności realizowane są z wykorzystaniem sterylnych narzędzi, z których najpopularniejszym jest skalpel. Sterylność jest konieczna, bowiem w ten sposób nie przenosi się żadnych bakterii i czynników chorobotwórczych, które w przyszłości mogłyby rozwinąć schorzenie u pacjenta. Najczęściej interwencje w obszarze klatki piersiowej wykonuje się w zakresie przeszczepu płuc, czy konieczności ingerencji w chore serce. Operacja wstawienia zastawek zajmuje około kilkunastu godzin i wiąże się z utrzymywaniem pacjenta w krążeniu pozaustrojowym, niemniej często jest jedyną drogą do ocalenia życia.

Chirurgia to niesamowity obszar medycyny, który pozwala na odczucie pełni szczęścia i satysfakcji w momencie pozytywnego zakończenia zabiegu. Pozwala naprawić ewentualne uszkodzenia narządów i tym samym przywrócić pacjentowi zdrowie.