Ciepła czapka z kaszmiru

Ubrania z wełny cenione są za swoje właściwości, przede wszystkim za to, jak bardzo jest nam w nich ciepło. Wełniana odzież sprawdza się w nawet najbardziej ekstremalnych, minusowych temperaturach. Ale wełna wełnie nierówna, istnieją różne jej rodzaje, niektóre lepsze od innych. Najlepszym z pewnością jest kaszmir.

Zalety ubrań z kaszmiru

czapki z kaszmiruKaszmir produkuje się z sierści kóz kaszmirskich, a konkretnie ze spodniego puchu, bardzo delikatnego i cieniutkiego – znacznie cieńszego niż ludzki włos. Odzież z kaszmiru jest kilkakrotnie cieplejsza niż ta z owczej wełny, znacznie lżejsza i o wiele delikatniejsza. Jest też droższa, co wynika z faktu, że produkcja kaszmiru jest ograniczona i trudna, a z jednej kozy pozyskuje się rocznie materiał na jeden, nieduży szal. Kaszmir przeznacza się też do produkcji czapek, rękawiczek, swetrów a nawet bluzek na lato. Na jeden sweter potrzeba kaszmiru nawet z kilku kóz, dlatego też ich cena jest dość wysoka. Jeśli jednak marzy się nam zakup ubrania z tej wyjątkowej, luksusowej wełny, możemy zdecydować się np. na szalik lub czapkę. Delikatne czapki z kaszmiru są bardzo ciepłe i błyskawiczne odprowadzają wilgoć. W takiej czapce nie przemokniemy do suchej nitki i zawsze będzie nam ciepło. Odpowiednio pielęgnowany i prany we właściwy sposób kaszmir jest bardzo wytrzymały, tak więc jedna czapka posłuży nam przez wiele sezonów. Jeśli na czapce pojawią się drobne kuleczki, to można je usunąć golarką do ubrań.

Kaszmirową czapkę, tak jak i inne wyroby z tej wełny, najlepiej jest prać ręcznie lub w pralce w programie do delikatnych tkanin. Należy stosować łagodne środki piorące i unikać płynu do prania, który może wpłynąć na właściwości materiału. Po praniu odzież suszymy na płasko, aby ne uległa rozciągnięciu.