Cyfryzacja w przychodniach i szpitalach

Analogowe wykonywanie zdjęć radiograficznych, to już praktycznie historia. Współczesna technologia wkroczyła i na ten teren. Dzisiejsze przychodnie, czy szpitale, a także inne ośrodki lecznicze, wykorzystują technologię cyfrową. Tam, gdzie dawniej była błona fotograficzna, czy kaseta, dziś jest specjalny detektor

Zastosowanie cyfrowej radiografii

radiografia cyfrowaJak wspomniano wyżej, do wykonywania zdjęć rentgenowskich, stosuje się dziś technologię cyfrową. Zastosowany w aparatach detektor daje o wiele więcej możliwości, niż wyżej wspomniana błona fotograficzna. Taki obraz można praktycznie od razu oglądać na ekranie komputera, bez wcześniejszego tracenia czasu na wywoływanie zdjęcia. Obraz można przekazywać zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo z uwzględnieniem nowoczesnych technologi przesyłu danych. Dziś radiografia cyfrowa, to już norma. Bez niej, oczekiwanie na ewentualne zdjęcie mogłoby się znacznie wydłużyć. Użytkowanie aparatu z detektorem jest proste. Należy go umieścić za określonym obiektem (ciało, przedmiot), aby dany obiekt prześwietlić promieniami X, które to tworzą obraz prześwietlanego obiektu na detektorze. Jest to rozwiązanie o wiele szybsze i dokładniejsze, niż przy użyciu technologii analogicznej. Sam obraz jest następnie przetwarzany na ekranie za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Można również wykorzystać ten system przy prześwietlaniu np. dużych zwierząt (złamania, stłuczenia u koni). Wynik jest natychmiastowy, a zwierzę nie stresuje się zbytnio.

Wykorzystanie cyfrowej technologii, całkowicie zrewolucjonizowało system zdrowotny (zarówno u ludzi, jak i zwierząt). Nie jest to technologia droga, a wręcz przeciwnie. Obrazy są przekazywane bezpośrednio na ekran monitora komputerowego i cyfrowo przetwarzane przez program.