Czy cyszczenie katalizatorów SCR się opłaca?

Oczyszczanie spalin w samochodach ciężarowych posiada zdecydowanie bardziej skomplikowany układ niż te w pojazdach osobowych. Jest to spowodowane znacznie większymi przebiegami, które muszą osiągać oraz dużym gabarytem, który równa się z większym spalaniem paliwa. Konieczność czyszczenia SCR w ciężarowych samochodach jest znacznie większa i musi być wykonana dokładnie.

Opłacalność czyszczenia katalizatora SCR

Czyszczenie SCR ciężaroweSamochody ciężarowe muszą spełniać normy w kwestii filtrowania cząstek stałych powstałych przy spalaniu paliwa. Bez tego nie mogą poruszać się swobodnie po drogach Unii Europejskiej, gdzie coraz bardziej dba się o środowisko i to jakie zanieczyszczenia są w nim pozostawiane. Filtry oraz katalizatory SCR muszą więc być regularnie czyszczone, aby kierowcy mogli wykonywać swoją pracę bez przeszkód. Budowa SCR różni się od standardowego filtra cząstek stałych, czyszczenie go przebiega więc w nieco inny sposób. Nadal jednak jest to najbardziej opłacalny zabieg, który może zminimalizować ryzyko generowania kolejnych kosztów spowodowanych awariami. Jeżeli chodzi o czyszczenie SCR ciężarowe samochody mogą dzięki niemu osiągać parametry fabryczne w tym układzie. Jest to zabieg tani a może zabezpieczyć pojazd przed wieloma uszkodzeniami, do których może doprowadzić zebranie się w katalizatorze dużej ilości zabrudzeń. Warto więc zdecydować się na czyszczenie SCR przed wyruszeniem w dłuższą trasę.

Kierowcy samochodów ciężarowych zmuszeni są do wykonywania częstych przeglądów układu SCR, aby katalizator i filtry były w dobry stanie. Wydzielanie jak najmniejszej ilości szkodliwych spalin jest konieczne, aby móc bez problemów poruszać się między państwami. Dlatego też proces czyszczenia SCR w cieżąrowych samochodach jest tak potrzebny.