Czy transport kota to na pewno proste zadanie?

Podróż z psem to z reguły czysta przyjemność, większość pupili chętnie podróżuje samochodem i łatwo odnajduje się w nowych miejscach. Ludzie coraz częściej zatem decydują się na wyjazdy z pupilem zamiast zostawiać go pod opieką rodziny. Zupełnie inaczej rzecz ma się jeżeli chodzi i transport kota.

W jaki sposób oswoić kota z transporterem?

transporterKoty to wbrew pozorom bardzo delikatne stworzenia i są niezwykle podatne na stres. Nie lubią absolutnie żadnych zmian w swoim otoczeniu, dlatego zadaniem świadomego właściciela jest powolutku przyzwyczajać zwierzę na wszystkie ewentualności jakie mogą mu się przydarzyć. Podstawowym wyposażeniem przy przemieszczaniu się z kotem jest oczywiście transporter. Różnego rodzaju kartony, skrzynki i pudełka nie zdają egzaminu w tej kwestii. Transporter jest opcją najwygodniejszą i najbezpieczniejszą dla naszych milusińskich ale także z nim powinny się powoli oswajać. Warto zdecydować się na stonowany, pastelowy kolor. Taki pojemnik powinien być cały czas dostępny dla zwierząt aby zaznajomiły się z jego widokiem i zapachem. W środku można położyć wygodny kocyk i co jakiś czas umieszczać wewnątrz smakołyki. Po pierwszym okresie adaptacji z transporterem zamykamy na chwilę kota w środku, podnosimy go i przenosimy kawałek, na przykład do innego pokoju. Bardzo istotne jest, aby po każdym takim ćwiczeniu nagrodzić zwierzaka jego ulubionym przysmakiem.

Takie, wydawałoby się prozaiczne ćwiczenia są niezwykle istotne dla prawidłowej adaptacji kota z transporterem. I chociaż trudno w to uwierzyć, w ten sposób, jako właściciele, będziemy mogli uniknąć naprawdę poważnych problemów zdrowotnych naszych podopiecznych. Bardzo wiele schorzeń u kotów zaczyna się właśnie od przejściowego, nawet niezbyt silnego stresu.