Dynamiczny rozwoj sektora elektronicznego

Bez dynamicznego rozwoju sektora elektroniki niemożliwy byłby rozwój technologii, z których każdy człowiek korzysta na co dzień. Ciężko bowiem wyobrazić sobie obecnie świat bez Internetu mobilnego czy płatności kartą. Wszystko to jest możliwe dzięki zdobyczą technologicznym, które stały się możliwe poprzez rozwój układów elektronicznych oraz oprogramowania i zabezpieczeń, które im towarzyszą.

Proces montażu komponentów wpływa na żywotność urządzeń

montaż elektronikiKażde urządzenie elektroniczne składa się z podzespołów, które muszą zostać naniesione na podstawę nazywaną płytką czy laminatem. Zadaniem projektantów urządzeń jest bowiem rozprowadzenie ścieżek w obwodzie w taki sposób żeby spełnić wymagania prawne dotyczące kompatybilności elektromagnetycznej. Sam montaż elektroniki jest również procesem, który ma niemały wpływ na wyżej opisane zagadnienie. W wyniku prawidłowego montażu obwodów drukowanych jest praktycznie wykluczone powstawanie różnego rodzaju nieprawidłowych połączeń. Jednym z najczęstszych błędów, które zachodzą podczas wykonywania obwodu drukowanego jest powstawanie tak zwanych zimnych lutów. Zjawisko to polega na niepełnym połączeniu wyprowadzenia elementu z polem lutowniczym. Sytuacja ta ma miejsce, gdy pole lutownicze lub spoiwo jest rozgrzane do niewystarczającej temperatury. W wyniku tego spoiwo lutownicze nie rozpływa się w pełni po polu oraz wyprowadzeniu elementu co stanowi błąd w trakcie montażu.

Takie nieprawidłowe połączenie może początkowo realizować swoją funkcję lecz z biegiem czasu może stanowić przyczynę usterki urządzenia. Warto również wspomnieć, że podczas montażu układów elektronicznych muszą zostać zachowane zasady poprawnego zabezpieczenia elementów oraz ścieżek przed kurzem, korozją czy wpływem środowiska. Jest to realizowane poprzez lakierowanie płytek drukowanych, które stanowi zabezpieczenie płytki przed wyżej wspomnianymi czynnikami ryzyka.