Endodoncja, czyli metoda ratująca zainfekowany ząb

 

W wielu gabinetach stomatologicznych wykonywane jest profesjonalne leczenie kanałowe, czyli inaczej leczenie endodontyczne. Obecnie stosuje się bardzo nowoczesne materiały, dzięki którym leczenie kanałowe zawsze przynosi oczekiwane rezultaty.

Kolejne etapy leczenia endodontycznego zęba w gabinecie stomatologicznym

leczenie kanałowe olsztynCena za leczenie kanałowe zawiera użycie różnych sprzętów. Tu wyróżnić należy niezbędny mikroskop, kofedram, zdjęcia RVG, i opracowanie plus wypełnienie kanałów. Kanały wypełniane są obecnie gorącą gutaperką. Sama konsultacja endodontyczna kosztuje ok. 100 zł. Leczenie kanałowe stosowane jest wtedy, kiedy zęba nie można wyleczyć inną metodą. Sam problem zaczyna się zazwyczaj od ubytku z zębie. Ząb zaczyna się psuć, a proces ten dochodzi do środka zęba. Wtedy pojawia się bardzo silny ból. Pacjent trafia do gabinetu stomatologicznego i w takiej sytuacji ma zazwyczaj dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to leczenie kanałowe olsztyn, czyli leczenie mające na celu uratować ząb, a drugie to ekstrakcja zęba, czyli jego wyrwanie. Większość osób decyduje się na kanałowe leczenie zęba. Najczęściej takie leczenie odbywa się w czasie 2 spotkań, ale już po pierwszym spotkaniu ból zęba zniknie. Na pierwszej wizycie w gabinecie stomatologicznym lekarz dociera do wnętrza zęba i usuwa jego zawartość. Następnie do zęba wprowadzana jest specjalna trutka. Ząb jest czasowo wypełniany, a pacjent musi zgłosić się za tydzień.

W tym czasie trutka w zębie powoduje zniszczenie naczyń krwionośnych oraz włókien nerwowych. To sprawia, że ząb przestaje boleć. W zębie wywiercane są specjalne kanały (zależnie od liczby korzeni zębowych), które następnie wypełnia się odpowiednim materiałem (gorącą gutaperką). Po zakończeniu leczenia kanałowego ząb jest wypełniany wybraną techniką. Takie leczenie przynosi natychmiastową ulgę.