Jak bezpiecznie odpalać pirotechnikę?

Jeśli w pełni chcemy cieszyć się z tego co daje na wszelkiego rodzaju pirotechnika trzeba znać bezpieczne zasady jej odpalania, każdą pirotechnikę należy inicjować w inny sposób i zachować inne względy bezpieczeństwa. W tym tekście skupimy się na bezpiecznym odpalaniu dymów pirotechnicznych.

Bezpieczne dymy pirotechniczne

pirotechnika świece dymneZawsze zanim postanowimy odpalać jakąkolwiek pirotechnikę czy to zawierającą mieszankę fotobłyskową, która odpowiedzialna jest za petardy hukowe czy mieszanki azotowe odpowiedzialne za dymy. Każda pirotechnika świece dymne, rakiety itd posiadają instrukcje bezpiecznego użytkowania. W przypadku świec dymnych są trzy sposoby inicjowania spalania mieszanki znajdującej się w korpusie. Pierwszy najbardziej popularny sposób to podpalanie lontu, który został umieszczony w korpusie i został zalany minimalną warstwą siarki, która odpowiada za podpalenie mieszanki potasowo – azotowej. Drugim sposobem jest metoda zawleczkowa, która działa na podobnej zasadzie. Miedzy widełkami zawleczki jest lont który odpala się po przez jego potarcie w momencie wyciągania zawleczki sposób ten jest podobny do wyciągania zawleczki z granatów bitewnych. Trzecim sposobem jest metoda cierna. Polega na potarciu góry świecy za pomocą specjalnej dołączonej pocierki. W momencie potarcia odpala się warstwa siarki umieszczona na szczycie korpusu. Na tej samej zasadzie działa podpalanie zapałki o draskę. Po wykorzystaniu każdej z metod należy niezwłocznie świecę dymną odrzucić, ponieważ podczas spalania materiałów uwalniane zostaje dużo ciepła. Im więcej jak najbardziej ubitej mieszanki tym dym będzie bardziej gęsty, a czas trwania efektu dłuższy. 

Bez względu na to który sposób został wykorzystany w dymie który kupiliśmy, należy się go trzymać i nie próbować inicjować ładunku w inny sposób niż ten który został przewidziany przez producenta. W przeciwnym wypadku świeca może nie odpalić i stracimy efekt gęstego dymu, który chcieliśmy osiągnąć.