Jak działa przecinarka taśmowa?

 

Przecinarka swoje zastosowanie odnajduje w miejscach, gdzie konieczna jest obróbka materiału o dużej twardości oraz wytrzymałości. Taśma tnąca posiada zgrzane oba końce tworząc tym samym zamknięty obwód, dzięki czemu w miejscu cięcia materiału zęby przesuwają się zawsze w jedną stronę. Same przecinarki taśmowe mogą występować w różnych rozmiarach oraz konfiguracjach.

Zastosowanie przecinarki taśmowej

przecinarka taśmowaWśród dostępnych na rynku przecinarek taśmowych wyróżnić możemy kilka najpopularniejszych rodzajów. Pierwszym z nich jest przecinarka grawitacyjna, w przypadku której ramię opada na cięty materiał pod wpływem własnego ciężaru. Wraz z powiększaniem się otworu cięcia ramię przecinarki zagłębia się coraz niżej w głąb materiału. Urządzenia te zwykle wyposażone są w regulację prędkości przesuwu taśmy oraz w układ chłodzenia cieczą. Jest on szczególnie ważny w procesie cięcia bardzo grubych materiałów oraz ciągłej pracy. Wśród przecinarek taśmowych spotkać możemy się także z urządzeniami półautomatycznymi oraz automatycznymi. Pierwsze z nich umożliwia ograniczenie obsługi jedynie do włożenia materiału, ustawienia wymiaru cięcia oraz włączenia piły. Z kolei przecinarka taśmowa, po wykonaniu wszystkich tych czynności zaciska imadło, włącza przesuw taśm oraz uruchamia opadanie ramienia. Z kolei przecinarki automatyczne same pobierają materiał, ustawiają wymiar oraz powtarzają w trybie automatycznym cały cykl. Decydują się na zakup przecinarki taśmowej powinniśmy wziąć po uwagę kilka istotnych parametrów.

Producent do samego urządzenia dołącza informację jaki maksymalny rozmiar materiału może dana piła obrobić. Ponadto ważna jest także informacja o maksymalnym zakresie cięcia. Urządzenia te różną się między sobą także samą regulacją prędkości oraz mocą.