Jak prać tapicerkę samochodową?

W przeciwieństwie do winylu i skóry tapicerka z tkaniny łatwo się brudzi i plami. Spodziewajmy się spędzenia od dwóch do trzech godzin na czyszczeniu tapicerki samochodowej. Dwa podstawowe rodzaje środków do czyszczenia tapicerki tkanin to pieniące się lub niepieniące się.

Środki do czyszczenia tapicerki samochodowej

pranie tapicerki samochodowej - krakówSą to środki czyszczące, które wnikają i usuwają brud i plamy. Wydostają brud na powierzchnię, skąd można je zetrzeć. Do szybkiego czyszczenia punktowego wybieramy środek czyszczący w sprayu. Te środki czyszczące są mocne i wnikają głęboko w plamę, aby dokładnie wyczyścić. Ale do całkowitego czyszczenia wystarczy dobre mydło i woda. Płukanie to klucz do skutecznego mycia tapicerki samochodu szamponem. Jeśli nie spłuczemy, brud i mydło pozostaną w tapicerce. Wodę z płukania należy usunąć za pomocą odkurzacza do czyszczenia na mokro lub dużej ilości czystych ręczników. Aby wyczyścić tapicerkę, spryskujemy miejsca i mocno zabrudzone zakamarki dobrym odplamiaczem i pozostawiamy środek czyszczący na kilka minut. Używamy uniwersalnego środka do czyszczenia dywanów i tapicerki. Używamy szczotki do szorowania tapicerki wykonując okrężne ruchy, aby poruszać tapicerką. Trzemy pianę gąbką lub wilgotnym ręcznikiem do detali. Płuczemy tapicerkę czystą wodą, przecierając wilgotną szmatką frotte lub gąbką. Jest to proces długotrwały, a więc warto zainwestować w profesjonalne pranie tapicerki samochodowej – Kraków posiada wiele takich firm, z których usług wato skorzystać. Jednak jeśli chcemy zrobić to samodzielnie, często spłukujmy mydło z ręcznika lub gąbki. Używamy jak najmniej wody.

Na końcu odkurzamy tapicerkę, aby usunąć pozostałą wodę po płukaniu i brud. Jeśli czyścimy auto zimą warto zastosować suszarkę do włosów, aby zakończyć proces suszenia. Uważajmy, aby nie przypalić tkaniny, trzymając suszarkę zbyt blisko. Przed użyciem pojazdu pozostawiamy tkaninę do wyschnięcia na noc.