Jak rozwiązywać konflikty

W życiu każdego związku, czy małżeństwa bywa różnie. Nie ma par, które się nie kłócą, bo prędzej czy później wynikną jakieś nieporozumienia. Dopóki sami potrafimy znaleźć receptę na udane życie z drugą osobą, to wszystko jest w porządku. 

O co się kłócą ludzie w małżeństwie? 

rozwiązywanie konfliktów w małżeństwachNa początku znajomości obie osoby są sobą żywo zainteresowane i chcą wspólnie spędzać niemalże każdą chwilę. Wszystko widzimy przez przysłowiowe różowe okulary i nie dostrzegamy jakichkolwiek wad ukochanej osoby. Kiedy zaczynamy ze sobą mieszkać i żyć przez dwadzieścia cztery godziny na dobę pod jednym dachem, wszystko zaczyna nabierać nieco innych barw. Często w małżeństwie ludzie kłócą się o błahostki, które z czasem urastają do rangi wielkich problemów. Rozwiązywanie konfliktów w małżeństwach nie jest proste kiedy dwoje ludzi nie dostrzega potrzeb drugiej osoby, a jedynie patrzy na swoje potrzeby. Wiele par nie potrafi ze sobą rozmawiać, bo nie umieją się słuchać nawzajem. Kiedy pojawiają się dzieci, to drastycznie zmniejsza się ilość czasu jaką rodzice mogą tylko dla siebie przeznaczyć, a to może mieć dramatyczne skutki w postaci wielkich awantur, a nawet rozstania. Jeżeli sami nie umiemy dojść do porozumienia z ukochaną osobą, to najlepiej poprosić o pomoc doświadczonego psychologa. Ważne jest znalezienie źródła problemu i rozwiązanie go jeszcze w zarodku. Jeżeli nie chcemy doprowadzić do rozpadu małżeństwa, to musimy czym prędzej nauczyć się rozmawiać, lub prosić o pomoc specjalistów i mediatorów.

Kłótnia, która zostanie dobrze przepracowana przez małżonków, może wnieść wiele dobrego w związek, pod warunkiem, że wyciągniemy z niej odpowiednie wnioski. Dopóki dwoje ludzi się kocha i zależy im na sobie, to warto o małżeństwo walczyć i próbować się dogadać.