Jak wygląda wydobycie Bitcoina?

Nowoczesne technologie znacznie wpływają na życie ludzi. Ostatnio coraz popularniejsze stają się kryptowaluty, które można pozyskać poprzez rejestrację na specjalistycznych giełdach lub w wyniku tak zwanego wydobycia. Przyjrzyjmy się nieco pierwszej z nich, którą był i jest Bitcoin. Jest to poniekąd wirtualna waluta, która jest uniezależniona od centralnego systemu bankowości. Zarządzanie transakcjami oraz emisja Bitcoinów odbywa się kolektywnie przez sieć.

Na czym polega proces kopania kryptowalut?

bitcoin kopanieWaluta ta działa w oparciu o tak zwany blockchain, który w dosłownym tłumaczeniu jest łańcuchem bloków. Jest to współdzielony zapis transakcji na którym opiera się działanie Bitcoina oraz z zamysłu każdej innej kryptowaluty. Na czym polega więc bitcoin kopanie? Wydobycie jest rozproszonym systemem mającym na celu potwierdzenie oczekujących transakcji poprzez włączanie ich do wcześniej wspomnianego łańcucha bloków. Proces ten zapewnia chronologiczność zdarzeń oraz zapewnia bezpieczeństwo sieci. Aby transakcje zostały potwierdzone muszą być ułożone w specjalny blok, który spełnia zasady kryptografii. Dzięki temu żadna transakcja nie może zostać sfałszowana. Samo wydobycie realizowane jest przy użyciu wysoko wydajnego sprzętu, który posiada odpowiednie oprogramowanie. Sprzęt ten często nazywany jest koparką, a osoby z niego korzystające nazywane są górnikami.

Sam sprzęt składa się z wielu kart graficznych połączonych ze sobą co daje ogromną moc obliczeniową. Oprócz tego w skład koparki wchodzą również inne podzespoły znane z tradycyjnych komputerów takie jak chociażby: proces, pamięć RAM, dysk twardy, płyta główna czy zasilacz. Karty graficzne montowane są na specjalnie przystosowanych do tego celu stelażach. Zapewnia to odpowiednią wentylację ponieważ działające pod obciążeniem układy graficzne oddają wiele ciepła do otoczenia.