Jaki wybrać system rekuperacji?

Rekuperacja jest bardzo pożytecznym rozwiązaniem, które warto poznać, jeśli jeszcze się o nim nie słyszało. Nam opowiedział o tym znajomy, który już zastosował rekuperację u siebie. Są różne rodzaje systemów rekuperacji, więc każdy może wybrać coś, co będzie mu odpowiadało.

Model rekuperatora a skuteczność

system rekuperacjiWłaściwie każdy z dostępnych systemów jest sprawdzonym rozwiązaniem, jednak różni się sposobem działania. Wiadomo, że prawdopodobnie każde z dostępnych obecnie na rynku rozwiązań, dostosowane jest do innego miejsca. Dostępne są na przykład rekuperatory, które mają konstrukcję wykorzystującą freon albo gilkol. Są to tak zwane czynniki pośrednie. Dostępny jest system rekuperacji z tak zwanym obiegiem samoczynnym oraz z obiegiem wymuszonym. Inne systemy rekuperacji to te z przegrodą płytową. Przez nią przekazywane jest ciepło. Jeśli chodzi o podrodzaje takiego rozwiązania, to da się wyróżnić rekuperację krzyżową oraz przeciwprądową. Rekuperatory krzyżowe to takie, w których kanały umieszczone są prostopadle do siebie i przez nie przepływa powietrze. Jeśli chodzi o sprawność tego systemu rekuperacji, to odzyskuje on ciepło na poziomie pięćdziesięciu procent do siedemdziesięciu procent. Z kolei rekuperatory przeciwprądowe mają skuteczność na poziomie dziewięćdziesięciu pięciu procent. Kanały są tutaj zamontowane w sposób równoległy. Dzięki temu można właśnie odzyskać tak dużą ilość ciepła. Powietrze zimne przepływa obok powietrza ciepłego. Odzysk ciepła zależy jednak od różnych czynników, wśród których na pewno znajduje się dobór odpowiedniego modelu rekuperatora.

Od wybranej opcji zależy, jakie osiągnie się rezultaty. Na pewno podczas wyboru warto sugerować się przydatnością danego rozwiązania względem konkretnego pomieszczenia. Specjalista z pewnością chętnie nam doradzi.