Wkład kominowy żaroodporny

Kominy dwuwarstwowe i nowoczesny wkład kominowy

Kominy dwuwarstwowe (zwane też dwuściennymi) są jednym z rodzajów kominów stalowych. Wewnętrznym elementem tego typu kominów jest najczęściej wykonany ze stali kwasoodpornej przewód spalinowy posiadający średnicę od 80 do 1000 mm.

Wkład kominowy żaroodporny i jego obudowa

Wkład kominowy żaroodpornyRury kominowe izolacja termiczna, najczęściej pod postacią wełny mineralnej o grubości od 30 do 50 milimetrów. Warstwa wełny jest natomiast otoczona powłoką wykonaną ze stali szlachetnej o dużej odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne. Całkowita średnica tak zaprojektowanej konstrukcji waha się od 130 do 160 milimetrów. Przy łączeniu wszystkich tych elementów najczęściej stosuje się łączenie kielichowe. Kominy o wyżej opisanej konstrukcji mogą znaleźć zastosowanie zarówno przy użyciu kotłów opalanych paliwem stałym, gazowym, jak i płynnym. Nowoczesny wkład kominowy żaroodporny w tego rodzaju kominach stalowych nie wymaga dodatkowe obudowy, co jest ich dużą zaletą. Najczęściej stosowanym typem wkładu kominowego jest tu wkład kominowy kwasoodporny. Wadą tego rodzaju rozwiązań jest jednak ich cena, gdyż dwuwarstwowe kominy stalowe są znacznie droższe od ich jednowarstwowych odpowiedników. Najczęściej można je spotkać wewnątrz pomieszczeń, jako że doskonale sprawdzają się one przy odprowadzaniu dymu z kominków, szczególne, gdy usytuowanie kominka jest niekonwencjonalne (chociażby np. pośrodku pomieszczenia).

Mogą również znaleźć zastosowanie w instalacjach kominowych usytuowanych na zewnątrz domu, choć metalowe przewody kominowe nie zawsze pasują do stylistyki domów jednorodzinnych.