Koszty eksploatacji szamba

Opróżnianie szamba jednokomorowego kosztuje około 200 zł za jednorazowe opróżnienie. Żeby ułatwić wywóz nieczystości warto do szamba podłączyć specjalne stałe łącze, za pomocą którego będziemy opróżnić zbiornik. Takie przyłącze musi znajdować się dość blisko ogrodzenia, aby bez problemu wozy asenizacyjne mogły podłączyć się i oczyścić zbiornik ze ścieków.

Jaki zbiornik na szambo wybrać?

trwałe betonowe zbiorniki na szamboObecnie najpopularniejsza są trwałe betonowe zbiorniki na szambo, ale również zbiorniki żelbetowe z prefabrykatów. Cieszą się one ogromną popularnością, ponieważ bardzo łatwo możemy je zamontować i wystarczy je tylko opuścić do wykonanego wcześniej wykopu. Podczas montażu nie wymagają żadnego dodatkowego do kotwienia czy dociążenia, ponieważ są bardzo ciężkie i do montażu będzie nam niezbędne również hydrauliczny dźwig samochodowy. Miejsce styku wszystkich elementów musimy dokładnie uszczelnić specjalną zaprawą wodoszczelną z cementu szybkowiążącego. Głębokość osadzenia zbiornika na szambo musi być tak przygotowana, aby zapewniała odpowiedni spadek w rurach odprowadzających ścieki. Trwałe zbiorniki na szambo betonowe są bardzo odporne na korozję, a także różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i bardzo często producenci dają gwarancji klientom na bezawaryjne działanie nawet przez 30 lat. Ile zapłacimy za zbiorniki na szambo? Najtańsze modele szamb betonowych kosztują w granicach 2000 zł, ale możemy również wybrać zbiorniki dwukomorowe oraz trzykomorowe.

Wielu producentów oferuje również możliwość nabycia zbiornika wykonanego z polietylenu, który ma bardzo wysoką gęstość i dodatkowo takie zbiorniki zbrojone są włóknem szklanym. Są one bardzo lekkie oraz szczelne, a także odporne na chemiczne środowisko, oraz korozję. Niestety są one podatne na uszkodzenia mechaniczne i dlatego większość osób decyduję się na zbiorniki betonowe.