Lampy w terrarium są najważniejsze

Domowa hodowla gadów jest coraz bardziej popularna. Do niedawna terrarystyka była pasją egzotyczną, którą interesowali się nieliczni. Obecnie terraria można spotkać w domach równie często co rybki czy chomiki. Przed zakupem gada należy jednak zadbać o odpowiednie warunki do jego hodowli. Elementem niezbędnym w każdym terrarium jest odpowiednie oświetlenie.

Jakie lampy do terrarium zastosować?

lampa do terrariumJak powszechnie wiadomo, gady to zwierzęta zmiennocieplne – z tego powodu odpowiednia temperatura panująca wewnątrz terrarium jest niezbędna do ich prawidłowego funkcjonowania. Właśnie dlatego terrarium powinno być wyposażone w odpowiednie żarówki będące źródłem ciepła i światła. Jaka powinna być idealna lampa do terrarium? Nie da się udzielić uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od gatunku gada, jakiego zamierzamy hodować. W zależności od konkretnego gatunku należy zaopatrzyć się w lampy o różnej mOocy, które zagwarantują odpowiedni zakres temperatur w terrarium. Oprócz lamp grzewczych wykorzystuje się również żarówki UVB, które są niezbędne ze względów zdrowotnych (jednak nie każdy gad ich potrzebuje), oraz lampy oświetlające terrarium. Odpowiednio dobrany komplet żarówek z powodzeniem imituje cykl dobowy naturalnie występujący w przyrodzie. Instalując żarówki należy jednak pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu, by gad się nie poparzył.

Terrarystyka wydaje się trudną pasją, lecz w rzeczywistości nie musi taka być. Przy zachowaniu norm i zaleceń nawet niedoświadczone osoby mogą z powodzeniem rozpocząć swoją własną hodowlę. W zależności od gatunku gadów, jakie zamierzamy hodować, musimy zapewnić im korzystne warunki życiowe. Dobór odpowiedniego oświetlenia jest tutaj kwestią kluczową, więc warto ją dokładnie przeanalizować.