Najważniejsze elementy w konstrukcji pieca z kafli

Zapewne wiele osób czytających ten tekst spotkało się w swoim życiu z piecem, który wykonany jest z kafli. Rozwiązanie to bardzo często można zauważyć w starych domach, gdzie babcie do tej pory wykorzystują piece kaflowe jako kuchni lub jako źródła ogrzewania w całym domu. Ze względu na to, że piece kaflowe wracają do łask, w tym tekście chciałbym skupić się na elementach, które są bardzo istotne jeśli chodzi o budowę takiego pieca.

Jak zbudować dobry piec kaflowy?

budowa pieca kaflowegoBardzo ważnym elementem jeśli chodzi o funkcjonowanie pieca jest jego szczelność. Dlatego właśnie przy budowie tego rodzaju konstrukcji zdecydowanie należy pomyśleć o tym w jaki sposób zaradzić, jeśli chodzi o szczeliny, które i tak i tak w trakcie budowy takich pieców powstają. Jednym z rozwiązań jeśli chodzi o czynność jaką jest budowa pieca kaflowego jest stosowanie cegieł, które posłużą nam do zatykania szczelin między kaflami. Kilka warstw cegieł zdecydowanie uszczelni nasz piec, dzięki czemu straty ciepła będą o wiele mniejsze, dzięki czemu wydajność działania pieca się zwiększy. Sprawność pieców to wyznacznik tego czy piec możemy nazwać jako dobry, dlatego ich sprawność powinna wynosić ok. 60 % przy czym taką sprawność osiągają tylko fachowo wykonane piece kaflowe. Cała konstrukcja musi być bardzo trwała oraz wykonana w sposób bardzo staranny, gdyż będzie miało to wpływ na wydajność pieca. Palenisko znajdujące się w środku z czasem może powodować zmiany trwałości pieca, właśnie dlatego bardzo ważne jest aby, piec ten od środka był bardzo wytrzymały, przez co dodaje się odpowiednie obciążenia, które powodują wzmocnienie ogólnej konstrukcji pieca poprzez jego obciążenie. Kafle doskonale sprawdzają się w roli przekazywania ciepła, dlatego właśnie piece kaflowe, cieszą się dużą popularnością.

Budowa pieca kaflowego jest to czynność, którą należy wykonać z jak największą starannością oraz dokładnością. Wykonanie odpowiedniego paleniska wraz z odpowiednim systemem wentylacji sprawi, że piec będzie działał bardzo wydajnie, a my będziemy mogli cieszyć się ciepłem pochodzącym z właśnie takiego źródła.