Nauka a aktywność fizyczna

Dwudziesty pierwszy wiek wprowadził wiele zmian w nasze myślenie pod wieloma względami. Samochody wcale nie muszą jeździć na benzynę, aby dzwonić, nie trzeba szukać budki telefonicznej, a żeby uzyskać wspaniałą sylwetkę, nie wystarczą częste ćwiczenia.

Wspomaganie aktywności fizycznej

odżywki na masęKtoś powie, że piszę głupoty, ale nie mam tu na myśli radykalnego podejścia, że istnieją jakieś magiczne preparaty, które spowodują że spalimy kilogramy tłuszczu i rozwiniemy muskulaturę, siedząc w fotelu. Należy jednak podejść do tematu naukowo. Ćwiczenia są jak najbardziej potrzebne i oczywiście niezbędne do uruchamiania w organizmie określonych reakcji chemicznych i fizycznych, po których mięśnie będą uszkadzane a glikogen zawarty w ciele zostanie usunięty i tłuszcz będzie mógł być spalany. Równie ważnym w powyższych procesach jest prawidłowe i zbilansowanie odżywianie się, które sprawia, że czynności fizyczne w ogóle możemy wykonywać. Skoro pokarm, zawierający odpowiednie składniki i minerały, pozwala nam sprostać wyzwaniom stawianym podczas wysiłku, to czy jego spożywanie w większych ilościach jest w stanie dodatkowo polepszyć te efekty? I tak i nie. Do organizmu muszą być dostarczane tylko i wyłącznie określone związki, które przyczyniają się do zmian w ciele. Gdybyśmy dostarczali organizmowi niezliczoną ilość tłuszczy zwierzęcych lub kalorii o niskim poziomie glikemicznym, zamiast spodziewanych efektów, otrzymalibyśmy brzuszek daleko wyprzedzający naszą klatkę piersiową. Obecne czasy wprowadziły w obieg niezliczoną ilość produktów wspomagających. Aminokwasy, odżywki na masę, odżywki węglowodanowe, to specjalne preparaty, które mają uzupełnić w organizmie jedynie niezbędne składniki i minerały do rozbudowy masy mięśniowej lub utraty zbędnych kilogramów.

Szersze rozpisywanie się na temat wspomnianych odżywek nie ma sensu, ponieważ ich działanie wynika bezpośrednio ze składu, który jest w nich zawarty. Trzydzieści lat temu kulturystyka nie miała pojęcia o istnieniu takich produktów, dlatego pozostaje nam tylko cieszyć się, że praktycznie każda dziedzina życia jest ulepszana i wspomagana przez wynalazki, będące wynikiem ówczesnej nauki.