Projektanci budynków w swojej codziennej pracy muszą uwzględniać przede wszystkim obowiązujące przepisy. W zależności od charakterystyki projektowanego obiektu należy wziąć pod uwagę różne ustawy i rozporządzenia. Przykładowo w miejscach, gdzie w przestrzeni zamkniętej może przebywać jednocześnie duża grupa osób koniecznym jest stosowanie zabezpieczeń przeciwpożarowych w różnej formie.
Kto może zostać rzeczoznawcą?
Najprostszy podział obejmuje zabezpieczenia bierne oraz czynne. Te pierwsze są wykonywane poprzez natrysk specjalnych specyfików na elementy konstrukcyjne co ma zwiększyć ich odporność ogniową. Do zabezpieczeń aktywnych zaliczyć można natomiast wszelkie urządzenia, których celem jest szybkie wykrycie zagrożenia oraz przekazanie stosownej informacji osobom zgromadzonym w obiekcie oraz służbom. Urządzenia te wchodzą w skład systemu sygnalizacji pożaru. Warto wspomnieć, że kluczem do skutecznego ich funkcjonowania jest odpowiednie rozmieszczenie oraz montaż. Właśnie dlatego wielu zarządców decyduje się na dodatkowe sprawdzenia budynku pod tym kątem szczególnie po nowelizacji przepisów. W tym celu rzeczoznawca ds ppoż przeprowadza swego rodzaju audyt, który ma na celu określenie warunków panujących w obiekcie w zestawieniu z aktualnymi normami i rozporządzeniami. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek niezgodności są one opisywane w sprawozdaniu wraz z sugerowanymi krokami do ich naprawy.
Dzięki temu zlecający ma kompleksowy podgląd na sytuacje oraz może szybko reagować na wszelkie nieścisłości. Jak widać obecnie bardzo ważnym zagadnieniem jest ochrona przeciwpożarowa. Dzięki niej zwiększane jest bezpieczeństwo ludzi przebywających na terenie danego budynku. Właśnie dlatego konieczne są kontrole ze strony osób posiadających odpowiednie kompetencje i uprawnienia. Osoby takie muszą przejść stosowny egzamin z wynikiem pozytywnym i spełnić wymogi opisane w rozporządzeniu.