Powłoki srebrne o doskonałych właściwościach przewodzących

Srebro to metal, który znany był już w starożytności. Na pewno srebro należy do tych metali, które idealnie przewodzą nie tylko ciepło, ale również prąd elektryczny. Właśnie dlatego w galwanizacji często wykonuje się powłoki ze srebra. Są to tzw. powłoki srebrzone.

Przewodność stykowa, odporność chemiczna i korozyjna powłok srebrzonych

srebrzenieMają one nie tylko bardzo estetyczny wygląd, ale dodatkowo są odporne na działanie różnych niesprzyjających czynników. Zastosowanie takich powłok to głównie dekoracja lub ochrona – powłoki srebrne stosuje się np. w jubilerstwie, numizmatyce, zastawach stołowych, instrumentach muzycznych. Dodatkowo powłoki srebrne wykorzystywane są również w przemyśle. Chodzi tutaj głównie o przemysł elektroniczny i elektrotechniczny. Srebro jest też wykorzystywane w przemyśle energetycznym. Z pewnością jest to idealny materiał, który nadaje się do pokrywania styków prądowych – to znacznie polepsza parametry takich styków. Oczywiście srebrzenie ma też wiele innych zalet. Cechą charakterystyczną powłok srebrnych jest ich duża zdolność odbicia. W związku z tym powłoki są chętnie wykorzystywane do pokrywania reflektorów oraz luster. Różne elementy są poddawane profesjonalnemu srebrzeniu. Mogą być to elementy miedziane, stopy niklowo-miedziowe, ale także elementy z mosiądzu. Jeśli chodzi o pokrywanie stali powłokami srebrzonymi, to najpierw stal musi zostać pokrywa powłoką wstępną miedzianą.

Powłoki srebrne mają wiele cech, zalet. Należy tu wyróżnić dużą przewodność stykową. Poza tym srebro jest bardzo odporne nie tylko chemicznie, ale również na działanie korozyjne. Srebro ma dobre przewodnictwo temperatury i elektryczności. Oprócz tego powłoki srebrne posiadają zdolności pasywacji i odbijania światła. To wszystko sprawia, że srebro jest doskonałym materiałem do pokrywania różnych elementów.