hamulec elektromagnetyczny

Rodzaje hamulców mechanicznych – hamulec elektromagnetyczny

Hamulce są podstawowym narzędziem do zatrzymania, zwalniania bądź regulacji ruchu maszyny. Dzięki temu możliwe jest szybkie przerwanie pracy maszyny, w przypadku gdy działa ona nieprawidłowo.

Hamulec elektromagnetyczny to bezpieczeństwo

hamulec elektromagnetycznyJest to zdecydowanie niezbędny element każdej maszyny produkcyjnej. Dzięki temu możemy ograniczyć straty w produkcji, ale także nie raz uratować komuś życie. Nie raz bowiem zdarzyło się, że osoby pracujące z maszynami, które wyposażone były w szybko obracające się noże krążkowe, przez swoją nieuwagę straciły kończyny. Praca z maszynami wyposażonymi w noże wymaga wiele skupienia i dostosowania się do przepisów BHP, na szczęście jednak solidnie wykonany hamulec elektromagnetyczny nie raz zdołały zapobiec tragedii. Hamulce maszynowe dzielimy na cierne, elektryczne, elektromagnetyczne, hydrauliczne i pneumatyczne. Każdy z nich działa na innej zasadzie, cierne przypominają pracę tradycyjnego sprzęgła, lecz ich działanie jest odwrotne. Jednak hamulce zatrzymuje część czynną poprzez sprzęgnięcie jej z częścią nieruchomą. Hamulce elektroniczne głównie wykorzystywane są w windach, podnośnikach, dźwigach i innych maszynach roboczych. Zaś hamulce elektromagnetyczne główne zastosowanie znalazły do hamowania pojazdów szynowych. Głównym elementem układu hamulcowego elektromagnetycznego są magnesy. W rowerach, pojazdach samochodowych i w lotnictwie. Najprostszy układ hamulcowy hydrauliczny składa się z dwóch cylindrów połączonych przewodem. W hamulcach pneumatycznych do wytworzenia siły hamującej głównie stosuje się ciśnienie powietrza.

Tego typu mechanizm znalazł zastosowanie w pojazdach drogowych oraz kolejowych. Jak zatem widać, każdy rodzaj hamulca znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Hamulce są bardzo ważnym elementem każdej maszyny, bez którego jej bezpieczna praca nie jest możliwa.