Rodzaje powszechnie stosowanych gniazdek elektrycznych

Gniazdko elektryczne jest podstawowym elementem wystroju każdego pomieszczenia oraz często jedynym źródłem energii elektrycznej. Dzięki temu, że wyróżniamy bardzo dużą ilość gniazdek, musimy wiedzieć, jaki rodzaj gniazdka zamontować, aby spełniało ono swoją funkcję w stu procentach. Jakie wersje gniazdek znajdziemy najczęściej na półkach sklepowych?

Wersje typowych gniazdek elektrycznych

producent gniazdekMontaż gniazdka może zostać przeprowadzony na wiele kilka sposobów. Jednym z nich jest system natynkowy, a drugim montaż gniazdka w sposób, który ukrywa je wewnątrz ściany. Dzięki temu, że gniazdko elektryczne jest ukryte, można przeprowadzać remont z zachowaniem zasad estetyki, obowiązujących podczas tworzenia wystroju domowego. Każdy producent gniazdek oferuje wiele modeli, które mogą być montowane i dobierane pod kątem ich wyglądu. Jednak to nie jedyna różnica w ich wyglądzie. Rodzaje gniazdek możemy podzielić na te z klapką (umożliwiające montowanie w kuchni lub łazience), lub bez niej. Często możemy także spotkać modele, które zapobiegają wyrwaniu wtyczki i ułatwiają jej wyjmowanie z gniazdka. Gniazdka różnią się także między sobą kształtem, który najczęściej jest dopasowany do konkretnej wtyczki. Dlatego często widzimy gniazdka o kształcie płaskim, okrągłym, czy na przykład spłaszczonym. Kształt ów determinuje automatycznie identyczny kształt wtyczki, która ma zostać wetknięta do konkretnego gniazdka.

Gniazdka elektryczne są także oferowane z wraz z różnymi innymi gniazdami. Możemy zakupić całe rzędy gniazdek, które mogą zawierać w sobie gniazda komputerowe, antenowe czy głośnikowe. Dzięki temu, po uprzednim poprowadzeniu przewodów w ścianie, będziemy dysponowali każdym rodzajem gniazda domowego, zgrupowanego w jednym dogodnym miejscu.