Soczewki toryczne do korekcji astygmatyzmu

Wśród wielu soczewek kontaktowych bardzo dużą popularnością cieszą się soczewki korekcyjne. Jak sama nazwa wskazuje, służą one do korygowania wad wzroku. Chodzi tutaj zarówno o wady wrodzone jak i nabyte. Krótkowzroczność i dalekowzroczność to najczęściej wady nabyte (dochodzi do nich w czasie, kiedy organizm rośnie, a oko zaczyna się powiększać).

Toryczne soczewki kontaktowe korygujące astygmatyzm

soczewka torycznaOczywiście możliwe jest też wystąpienie wrodzonej krótkowzroczności czy dalekowzroczności – w tych przypadkach wada jest często większa. Jeśli wada wzroku jest bardzo duża i praktycznie nie da się jej skorygować soczewkami kontaktowymi, to jedynym rozwiązaniem będzie zabieg laserowej korekcji wzroku. W przypadku bardzo dużych wad jest on refundowany przez NFZ. We wszystkich innych przypadkach za zabieg laserowej korekcji należy zapłacić. Na rynku występują różne szkła kontaktowa, a wśród nich wyróżnia się soczewka toryczna – warto więc wyjaśnić, czym jest taka soczewka i kiedy należy ją stosować. Otóż szkła kontaktowe toryczne służą do korygowania astygmatyzmu. Jest to wada wzroku, która często towarzyszy krótkowzroczności. W takiej sytuacji konieczne jest korygowanie nie tylko astygmatyzmu, ale też wspomnianej krótkowzroczności. W związku z tym soczewki toryczne nie należą do najtańszych, ale na pewno zdecydowanie poprawiają komfort życia i sprawiają, że prawidłowe widzenie nie stanowi już żadnego problemu. Astygmatyzm jest schorzeniem, który polega na nieprawidłowej krzywiźnie rogówki albo soczewki oka.

W związku z tym astygmatyzm podzielić można na rogówkowy albo soczewkowy. Kształt soczewki torycznej jest inny niż zwykłych szkieł kontaktowych. Wystarczy wyobrazić sobie przecięty wzdłuż obwarzanek – tak właśnie wygląda szkło kontaktowe toryczne, które ma za zadanie korygować astygmatyzm.