Sposoby kontroli pracowników

Posiadając firmę wielu pracodawców ma problemy z tym, w jaki sposób przeprowadzać nad nimi kontrolę w sposób legalny, tak aby nie przekraczać cienkiej granicy między mobbingiem a troską o własną firmę. Dziś postaram się opisać powszechnie stosowane sposoby kontroli pracowników w popularnych korporacjach

Jak kontrolować pracowników

tripod bramkaKontrolowanie pracowników może się wydawać kontrowersyjne, ale jest niezbędne aby zapewnić prawidłowe działanie firmy. Powszechnie stosuje się tego typu praktyki w korporacjach, gdzie kierownicy odpowiednich działów dbają o to, żeby pracownik znał zarówno swoje prawa jak i obowiązki. Popularną metoda jest kontrola wejść i wyjść do firmy, dzięki której pracodawca może uchronić się przez zbyt częstą absencją pracowników. Przy wyjściu stosuje się specjalne zabezpieczenia, takie jak tripod bramka, które są otwierane przez pracowników ochrony dopiero w momencie wpisania się na listę. Druga metodą są rozbudowane systemy CRM, w których pracownik musi się logować po przyjściu do pracy i do którego musi być zalogowany przez określoną liczbę czasu. Co ważne, gdy system jest długo nie używany, zostanie to odpowiednio odnotowane w systemie. Dodatkowo powszechnie stosuje się regulowany czas przerw obiadowych czy na papierosa. Tego typu działania pozwala znacząco ograniczy straty w działalności firmy i są stosowane nie tylko w firmach prywatnych ale i urzędach.

Odpowiednio przeprowadzone kontrole nie wpływają na gorsze samopoczucie pracownika ale dają mu poczucie bezpieczeństwa, zachowują dyscyplinę w firmie i zwiększają motywację do pracy. Oczywiście kluczowe jest to, żeby nie przesadzać ani w jedną ani w drugą stronę i pozostawić pracownikom pewny zakres swobody. Tylko prowadzać firmę zachowanie równowagi między dyscypliną a swobodą pracowników można odnieść sukces.