Sprawne działanie nitownic pneumatycznych

 

Współcześnie niemal wszystko, co wytworzone rękami ludzkimi, wykonane jest ze stali – zwłaszcza w architekturze. Stal jest bardzo wdzięcznym w obróbce materiałem, dlatego pozwala ona na uzyskanie dosłownie dowolnego kształtu, co sprzyja jej wykorzystaniu w różnych gałęziach przemysłu. Istnieje obecnie kilka metod łączenia ze sobą elementów ze stali.

Zastosowanie nitownicy pneumatycznej

nitownice pneumatyczneNajpopularniejszym w dzisiejszych czasach sposobem na trwałe połączenie ze sobą dwóch stalowych elementów jest spawanie lub, inaczej mówiąc – zgrzewanie. Nieco starszym, choć nadal bardzo często wykorzystywanym sposobem, jest nitowanie. Do wykonania pojedynczego nitu służą tak zwane nitownice pneumatyczne, czyli urządzenia swym wyglądem przypominającego pistolet lub wkrętarkę, działające jednak w zupełnie inny sposób. Nitownice sprawiają, że tak zwane naboje łączą ze sobą dwa elementy w sposób trwały – nabój wyglądem przypomina zwykłą śrubę, w przeciwieństwie jednak do niej posiada dwie głowice, z której żadna nie może zostać odłączona od konstrukcji. Nabój umieszcza się we wcześniej przygotowanym otworze, natomiast nitownica pneumatyczna przyciąga do siebie jego część, tworząc tym samym pełne zbrojenie – w ten sposób z obydwu stron łączenia znajdują się trwale przyłączone końcówki. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe stało się wznoszenie ogromnych konstrukcji niewymagających dokręcania śrub w każdym z możliwych łączeń.

Nitownice pneumatyczne mocno przysłużyły się rozwojowi budownictwa, ponieważ dzięki nim możliwe stało się bardzo sprawne wykonywanie zbrojeń. Wykorzystuje się je jednak również na mniejszą skalę – choćby w tworzeniu guzików do spodni, zatrzasków do toreb lub elementów meblowych. To bardzo łatwe i skuteczne rozwiązanie konstrukcyjne.