System ERP pozwala na zintegrowanie zróżnicowanych systemów organizacyjnych i w znaczący sposób ułatwia przeprowadzanie transakcji i produkcję, zwiększając efektywność organizacji. Nie sposób wyobrazić sobie zarządzanie przedsiębiorstwem bez tego systemu. Systemy ERP działają na różnych konfiguracjach sprzętowych i sieciowych, zazwyczaj wykorzystując bazę danych jako repozytorium informacji.
Udoskonalanie systemów erp dla budownictwa wciąż trwa
Skrót ERP został użyty po raz pierwszy przez firmę wytwarzającą oprogramowanie – Gartner Group w latach dziewięćdziesiątych. Celem programistów, którzy chcieli stworzyć systemy erp dla budownictwa było rozszerzenie możliwości planowania potrzeb materiałowych, oraz procesu produkcji, jak również planowanie zasobów a także umożliwienie zintegrowania procesu produkcji z komputerem. Dziś system erp jest praktycznie terminem synonimicznym wobec terminu „system umożliwiający zarządzanie produkcją. Rozwój nie wszystkich pakietów i modułów ERP był powiązany z rozwojem rdzenia produkcyjnego; Dostawcy ERP zaczęli tworzyć pakiety erp stanowiące rozwiązania z zakresu księgowości, czy też zasobów ludzkich. W połowie lat dziewięćdziesiątych poszczególne systemów ERP uwzględniały już wszystkie podstawowe funkcje przedsiębiorstwa. Z systemów erp zaczęły korzystać już nie tylko branża produkcyjna, budowlana, czy księgowa, ale także rządy i organizacje non-profit. Można zatem powiedzieć, że rozwój systemów erp dokonał się przede wszystkim w latach 90-tych.
Można też dodać, że względu na problem roku 2000 i wprowadzenie euro, które zakłóciło w pewien sposób działanie dotychczasowych systemów, wiele firm skorzystało z okazji, aby zastąpić stare systemy ERP nowymi. Umożliwiły one m. in. gwałtowny rozwój branży budowlanej.