Usuwanie aplikacji podsłuchowych z telefonu

 

Jednym z zadań, jakie wykonuje większość agencji detektywistycznych jest wykrywanie nielegalnego monitorowania połączeń telefonicznych. Niejednokrotnie zdarza się bowiem, iż telefon czy urządzenie przenośne może być zainfekowane szkodliwym czy złośliwym programem, służącym również jako aplikacja podsłuchowa.

Wykrywanie programów podsłuchowych na urządzeniach mobilnych

wykrywanie podsłuchówCel założenia podsłuchu elektronicznego na telefonie przez osoby nieupoważnione może być bardzo odmienny, aczkolwiek w każdym przypadku jest to czynność zabroniona. Agencje detektywistyczne mogą więc bez problemu przeprowadzić wykrywanie podsłuchów elektronicznych na urządzeniach klientów, zwłaszcza jeśli podejrzewają oni obecność takowych na sprzęcie. Podsłuchy nie są jednak łatwe do usunięcie, zwłaszcza te napisane staranniej i lepiej ukryte, więc do ich wykrywania służą programy symulujące połączenia telefoniczne. Wywołują one sztuczne uruchomienie procedur, włączanych w momencie otrzymania żądania rozpoczęcia kontaktu, dlatego też w większości przypadku włączają one również i aplikacje monitorujące owy kontakt i przeprowadzaną rozmowę. Monitorują również zużycie zasobów systemowych i tryb działania podzespołów, w szczególności procesora i pamięci wykonawczej urządzenia, w celu wykrycia aplikacji działających poza głównym drzewem procesów lub też całkowicie autonomicznie, poza systemem operacyjnym.

W ten sposób mogą być wykryte nawet najbardziej zaawansowane programy monitorujące, choć prawdopodobieństwo posiadania takowych przez osoby upoważnione jest niemal zerowe. Po rozpoznaniu aplikacji może być ona usunięta, aczkolwiek może to wymagać interwencji osoby posiadającej wiedzę o funkcjonowaniu urządzeń mobilnych i systemów operacyjnych zarządzających takowymi.