O Syrii mówi się praktycznie codzienne w telewizji, radiu. Czyta się o sytuacji w Syrii w gazetach. Nie każdy jednak wie, kiedy rozpoczął się konflikt i z jakich powodów. Syria kojarzy się przede wszystkim z uchodźcami, którzy przedostają się do Europy, a niekoniecznie z wojną domową, która trwa w Syrii.
Na czym polega konflikt w Syrii i kiedy się rozpoczął?
Wojna trwa tam od 2011 roku. Syryjczycy sprzeciwili się autorytarnej władzy (ponad 10-letniej) Baszszara Al-Asada. Jest on synem Hafiza Al-Asada, który był dyktatorem w Syrii przez 30 lat. Syryjczycy wystąpili przeciwko władzy i od tamtego czasu trwa konflikt zbrojny między zwolennikami Al-Asada oraz jego przeciwnikami, czyli opozycją. W wyniku tego ginie wielu niewinnych ludzi. Dlaczego Syryjczycy sprzeciwili się rządom Al-Asada? Dotarły do nich informacje odnośnie tego, co dzieje się u sąsiadów. Zachęciły ich udane rewolucje w Egipcie, Tunezji i wojna domowa w Libii. Syryjczycy chcieli uwolnić się od dyktatury i nadal się nie poddają. Walka trwa już od 6 lat, a każdego dnia na ulicach Syrii giną nie tylko walczący, ale również cywile, którzy pozostali w kraju. Wszystkie wystąpienia przeciwko dyktatorom w krajach arabskich nazywane są wiosną arabską. Ta wiosna nadal trwa i nie wiadomo, kiedy się skończy, bo konflikt wywołuje emocje na całym świecie i różne państwa oraz organizacje próbują w niego ingerować. Ci wszyscy uchodźcy z Syrii uciekają przed śmiercią do krajów europejskich, które są bardziej zaawansowane, cywilizowane, dla nich bezpieczne.
Problem jest jednak taki, że większość uchodźców nie ma przy sobie dokumentów, które potwierdzałyby ich tożsamość. W związku z tym trudno ustalić, czy konkretny uchodźca jest naprawdę Syryjczykiem uciekającym przed wojną czy może mieszkańcem innego kraju, który tylko wykorzystuje sytuację.