Wyobrażasz sobie jeździć samochodem bez świateł? Retoryczne pytanie, co? A jak wielu rowerzystów bez świateł mijasz każdego dnia, w drodze do pracy i z powrotem? Oświetlenie rowerowe jest kluczowe, szczególnie kiedy poruszasz się obok samochodów. Jednak na drogach rzadko uczęszczanych, Twój dwukołowy pojazd także musi być odpowiednio wyposażony.
Dlaczego tylne światło w rowerze jest ważne?
Lampy rowerowe mają tak samo istotne znaczenie jak samochodowe. Przepisy w kraju jasno mówią o tym wyposażeniu. A jest nim lampa rowerowa tylna czerwona oraz białe lub żółte światło z przodu. Włączone światła należy mieć od zmierzchu do świtu oraz jadąc tunelem. Jakie warunki powinny one spełniać? Tak samo jak w przypadku samochodu światło nie może oślepiać innych użytkowników drogi. Wybór lamp rowerowych pozwala dobrać oświetlenie do warunków w jakich będziemy z niego korzystać. Jeżeli poruszasz się jedynie po mieście wystarczą Ci mikrolampki z jedną diodą. Z kolei jeżeli Twoją trasą jest ruchliwa szosa postaw na diody tupu Power LED, które zapewniają widoczność z ponad 1 000 metrów. Na jaki jeszcze parametr powinieneś zwrócić uwagę? Boczna widoczność lampki. Jest ona kluczowa, gdy poruszasz się po ruchliwych ulicach miasta. Główne zadanie oświetlenia rowerowego jest z pewnością jasne dla każdego. Bezpieczeństwo na drodze to podstawa, gdy stajemy się jej użytkownikami. Wyposażając rower w odpowiednie oświetlenie dbamy o bezpieczeństwo i komfort jazdy nie tylko swój, ale wszystkich kierowców, których spotkamy na trasie.
Kupiłeś lampę rowerową i już nie możesz doczekać się swojej pierwszej przejażdżki? Nie tak szybko. Zanim włączysz się w ruch drogowy, upewnij się, że zakupiony element spełnia swoje funkcje. W tym celu oprzyj swój rower na nóżce, odejdź kilkadziesiąt metrów do tyłu i oceń czy rzeczywiście jesteś widoczny.