Wypadek za granicą – procedury

Wielu Polaków z pewnością potwierdzi, że niemiecki autostrady są jednymi z najbezpieczniejszych dróg w Europie. Nasi zachodni sąsiedzi zawsze dbają o to by jakość ich dróg i autostrad stała zawsze na najwyższym poziomie. Niemniej jednak nawet na bardzo dobrych autostradach zdarzają się wypadki. Warto być przygotowanym na taką ewentualność.

Wypadek w Niemczech – co robić?

wypadek na autobanie w NiemczechOd kiedy Polacy dostają oferty pracy na terenie Niemiec to często zdarza się, że dojeżdżają do pracy prywatnymi samochodami. Mimo tego, że nikomu tego nie życzę ale może się zdarzyć tak, że przytrafi nam się wypadek na autobanie w Niemczech. W takich sytuacjach pierwszą czynnością do jakiej jesteśmy zobligowani jest udzielnie pierwszej pomocy jeśli jest taka konieczność. Kolejnym krokiem powinno być możliwie jak najszybsze oznaczenie miejsca wypadku bowiem na autostradzie ruch jest najczęściej bardzo duży i musimy zadbać o bezpieczeństwo zarówno swoje jak i innych kierowców. Gdy nasze auto zostało uszkodzone dość poważnie to konieczne będzie wezwanie policji oraz pomocy drogowej. Policja pomoże w ustaleniu szczegółów wypadku i wyciągnie wnioski mówiące o tym kto jest winowajcą całego zajścia. Wówczas spisane zostanie specjalne oświadczenie i tutaj jest bardzo ważna uwaga z mojej strony. A mianowicie: dokładnie czytajcie Państwo to co dostaniecie do podpisania. Jeśli czegoś nie zrozumiecie to poproście o pomoc tłumacza bowiem może się okazać, że dokument mówi o naszej winie do której się nie chcemy przyznać.

Policja pomoże nam również w uzyskaniu danych drugiego kierowcy, który uczestniczył w wypadku. Poprośmy przede wszystkim o dane właściciela pojazdu, numer rejestracyjny oraz oczywiście numer polisy ubezpieczeniowej wraz z nazwą firmy, która ten samochód ubezpiecza. Posiadając te dane może starać się o odszkodowanie.