Wytrzymałość lin plecionych

 

Często słysząc o wytrzymałości danej liny nie możemy uwierzyć, że osiąga ona tak dobre wyniki. Dlaczego tak jest? Wszystko związane jest z techniką, z jaką plecie się włókno. O wytrzymałości lin wiem sporo, ponieważ jestem operatorem maszyny, która to robi. Najmocniejsze liny mogą wytrzymać trzy tony i wydają się być naprawdę nierozerwalne. Wiadomo, że mają one bardzo ważne funkcje, dlatego są tak mocne.

Jaka jest wytrzymałość lin plecionych?

lina plecionaTemat jest bardzo szeroki. Dużo zależy od konkretnego egzemplarza liny. Standardowa lina pleciona o średnicy centymetra może wytrzymać niespełna tysiąc sześćset kilogramów stałego nacisku. Tego typu liny wykorzystywane są we wspinaczce wysokogórskiej. Liny o tej samej średnicy, jednak z zastosowaną techniką mocnego splotu mogę utrzymać ciężar o tysiąc kilogramów większy. Dodatkowo do niektórych dodaje się stalową wkładkę, dzięki której wynik ten zaskakująco zbliża się do trzech ton. Inaczej jest z linami asekuracyjnymi, które niejednokrotnie są bardzo cienkie. Osoby, które kupują je u mnie nie spodziewają się, jaki udźwig mają. Standardowa lina pleciona o średnicy czterdziestu pięciu milimetrów wytrzymuje czterysta kilogramów. Jest ona naprawdę cieniutka. Zastosowano tam mocne włókna bawełniane, a także gęsty ich splot. Każde włókno podczas plecenia było napięte, dlatego teraz można mówić o tak dobrych efektach.

Liny zabezpieczają niejednokrotnie życie ludzkie, dlatego musza być wytrzymałe. Skąd mieć pewność, że lina wytrzyma tyle, ile napisał producent? Są miejsca, w których testuje się wytrzymałość. Lina dostaje swój certyfikat, który powinien widnieć na opakowaniu. Badanie polega na wytwarzaniu nacisku i czeka się na pierwsze oznaki przerywania się liny. Ten sposób mierzenia jest dokładny.