Zmodernizowane siewniki w gospodarstwach

Aby zebrać plony, najpierw trzeba zasiać ziarno. Wielu rolników modernizuje teraz swoje gospodarstwo na rzecz nowocześniejszego sprzętu. Mowa na przykład o siewnikach. Ustawianie siewu w tego typu maszynach często zajmowało dużo czasu, ponieważ rolnik przestawiał dźwignię i sprawdzał, ile ziarna wypadało po zrobieniu dwudziestu siedmiu okrążeń kołem. Jak to działa obecnie?

Ustawianie siewu w siewnikach

siewnikRolnik kręcił kołem w siewniku, ponieważ w ten sposób ziarno wpadało do lejów, a następnie trafiało w glebę, gdzie było zakopywane. Współczesny siewnik działa dużo prościej, ponieważ rolnik za pomocą dźwigni od razu ustawia ilość ziarna na dziesięć metrów bieżących pola. W ten sposób łatwiej jest określić, czy sieje się dobrą ilość zboża. Poza tym w siewnikach jest kilka innych funkcji. Jedną z nich jest automatyczny pomiar ilości zboża w zbiorniku. Rolnik musi popatrzeć tylko na wskazówkę i już wie, czy musi od nowa napełniać siewnik. Również lejki zostały zmienione. Zastosowano tam obrotową śrubę, która obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ma ona sprawić, że żaden lejek nie zatka się podczas pracy, tylko na bieżąco będzie udrażniany. Takie rozwiązania są najlepsze. Cały mechanizm w dalszym ciągu opiera się na pracy kół. Znaczniki w siewnikach wykonywane są obecnie z aluminium, ponieważ w ten sposób ich żywotność została znacznie wydłużona. 

Sianie przy pomocy takich maszyn jest najbardziej efektywne. Dzięki zastosowaniu zmodernizowanych siewników nie dość, że obszar roboczy jest większy, nie trzeba zatrzymywać się podczas pracy. Automatyczne udrożnianie lejków jest niezwykle wygodne, co potwierdzają rolnicy. Często właśnie zatkane lejki były powodem przez który co chwilę trzeba było zatrzymywać się i tracić czas.