Znane metody uzdatniające wodę

 

Kiedy jesteśmy w terenie lub na wyprawie daleko od domu, zastanawiamy się jakimi metodami uzdatnić wodę tak aby nadawała się bez problemu do picia. Istnieją stosowane w tym celu metody chemiczne oraz fizyczne. Można je stosować w miarę możliwości w każdych warunkach. Jakie to metody i jakie efekty uzyskamy po ich zastosowaniu?

Za pomocą jakich środków uzdatnić wodę w terenie

tabletki uzdatniające wodęAby uzdatnić wodę możemy ją na przykład zagotować. Poprzez gotowanie, pozbywamy się pierwotniaków grzybów oraz wirusów. Nie pozbędziemy się jednak nieprzyjemnego smaku oraz zapachu. Drugim sposobem są tabletki do uzdatniania wody. To uznany sposób, który powoduje szybkie uzdatnienie wody i zabicie wszelkich patogenów. Kolejnym sposobem uzdatniającym jest zastosowanie jodyny. Mimo że zostawia w wodzie nieprzyjemny posmak, to zabija bakterie i wirusy. Nie jest w stanie jednak usunąć pierwotniaków. Nowoczesny sposób na uzdatnienie wody, to stosowanie filtrów. Dzięki nim woda będzie oczyszczona całkowicie, ale usuwają one z wody także pożyteczne sole mineralne oraz pierwiastki. Jest to sposób, który wymaga dużo czasu oraz jest bardzo drogi. Z tych sposobów tabletki uzdatniające wodę jawią się jako najszybszy i najpewniejszy sposób na przygotowanie czystej wody, zdatnej do picia w stu procentach. Można je nabyć na przykład w sklepach sportowych.

Stosując tabletki do uzdatniania wody, możemy też oczyścić wodę przeznaczoną do mycia żywności. Polecane są one również w sytuacjach zagrożenia rozmaitymi chorobami zakaźnymi. Są stosowane w trakcie podróży w kraje tropikalne, gdzie nie będziemy mogli skorzystać z bieżącej wody lub dostęp do niej będzie znacznie ograniczony. Tabletki są też szeroko polecane w trakcie treningów survivalowych oraz ćwiczeń wojskowych.